Email RSS Feed Facebook Google+

Kde vzít fotky aneb kdo vás vyfotí?

0 Flares 0 Flares ×

photographers on object

Výběr fotografa je pro originalitu a kvalitu fotografií doslova klíčový. Bohužel dnešní doba je taková, že fotografem se lidé stávají koupí zrcadlovky a ne podle toho co umí a jakou fotografickou práci odvádí… Na druhou stranu je spoustu šikovných studentů, které fotografování baví a jsou opravdu šikovní a talentovaní.

Jakého fotografa na focení tabla tedy potřebujete?

Záleží na výsledku, který očekáváte…
Máte několik možností:

1) Fotografa nepotřebujete
Jestli jste se rozhodli pro tzv. “pařba” tablo (fotky z akcí, hospod a diskoték), je určitě zbytečné si na tyto akce brát fotografa. Na pořízení fotek Vám budou stačit kompakty příp. smartphony.

2) Fotky Vám udělá kamarád nebo spolužák “foto-amatér”
Jestli bude šikovný a opravdu se bude o focení zajímat, fotky nemusí dopadnout vůbec zle a můžete i výrazně ušetřit (nebo je mít zadarmo). Problém většinou nastává až při úpravě a retuši fotek. Většina fotoamatérů nemá ještě velké zkušenosti s postprodukcí a tak jsou většinou zaskočeni tím, jak dlouho mohou retuše trvat.
Většinou to skončí tak, že fotky nejsou skoro upravené nebo jsou “prohnány” přes nějaké automatické retušovací pluginy.

3) Fotograf “profík” Vás vyfotí přímo ve škole
Poslední dobou se tato nabídka objevuje čím dál, tím častěji. Většinou se jedná o fotografy, kteří s fotografováním začínají a ještě nemají vlastní ateliér (to vám ale samozřejmě nepřiznají). Za nižší cenu za Vámi přijedou do školy a vyfotí Vás přímo ve třídě, ze které si udělají tzv. mobilní ateliér.

Určitou výhodou je určitě to, že nemusíte nikam chodit a po vyfocení se můžete vrátit hned do výuky. Nevýhodou je především to, že mobilní ateliér se nikdy nevyrovná profesionálně vybavenému studiu. Při focení Vás mohou napadnout věci, které bez dalšího vybavení realizovat nelze. Fotograf je také závislý na času, který mu poskytuje vedení školy a v případě, že se někdo opozdí nebo se fotografování protáhne, nastává problém… O možnosti pohodlného výběru nebo možnosti pozdějšího přefocení nemluvě.

4) Fotograf s vlastním studiem a technikou
Ideálním a zřejmě i asi nejdražším řešením je pak navštívit profi studio. Oproti předchozí variantě se to cenově příliš lišit nebude. Za profi fotky na tablo se v ČR platí průměrně 300-500 Kč. Což může pro mnohé z nás představovat 1x kredit do telefonu, 10x jít na kafe nebo útrata za páteční relax v hospůdce :-).

tabla_ukazky2

Je dobré toho využít, protože fotografové fotky na tablo, díky jejich objemu, cenově zvýhodňují. Když se do stejného studia vydáte např. s přítelem/přítelkyní pro společnou fotografii, zaplatíte o mnoho více… Je běžnou praxí, že po fotografování, vybíráte společně s fotografem nejlepší snímek. Jestli si nemůžete vybrat nebo nejste spokojení, není (většinou) problém se vyfotit znovu.

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, měla by kopírovat Váš záměr. Jestli např. budete mít nápad, že použijete nějaký PS plugin, který z Vašich fotek automaticky udělá kresby, je samozřejmě nesmysl chodik k profi fotografovi. Jestli ale chcete hezkou fotku, kterou dáte na tablo, rodičům, prarodičům, přítelkyni a jako profilovku na facebook, tak má smysl zajít k profíkovi a pár korun si připlatit.

Vždy se zajímejte o to, za co platíte. To, že je někdo o 50-100 Kč levnější než ostatní, má většinou nějaký důvod. Ať marketingový nebo kvalitativní. Je pak asi lepší mít fotku za 250, která je hezká, než mít fotku za 220, která je na dvě věci…

Další věcí, kterou byste také měli zohlednit je i ochota a nadšení fotografa pro Váš záměr. Jestli se do Vašeho nápadu nadchne, můžete krk dát na to, že fotky budou o level někde jinde, než když to bude dělat pouze pro Vašich 200 Kč.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Líbí se Vám náš web, podpořte jej prosím!
Zvolte Vaši soc. síť a klikněte prosím na tlačítko! Děkujeme.
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×